HABERLER

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nde Karekod ve Site Doğrulama Dönemi Başladı

17.03.2020

“Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” uyarınca kayıt ve bildirim yapılabilmesi, elektronik ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiki bilgilerin üretilmesi amacıyla Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) yenilenerek hizmete açılmıştır. 

Elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişiler, faaliyete başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacak ve faaliyette bulundukları internet sitesi, mobil site veya mobil uygulamaları Bakanlığımıza bildirecek. Bu sayede, e-ticaret yaptığını bildiren işletmeler kayıtlı hale gelecek ve e-ticaret işletmelerinin ulaşılabilir olmasına imkân sağlanacak ve kayıt dışılığın önüne geçilecektir.

Bu kapsamda, sistemimizin ilk açıldığı günden itibaren kayıt olan işletmelerimiz ile bundan sonra kayıt olacak işletmelerimiz "ETBİS'e Kayıt Ol" bölümünden talep edilen tüm bilgileri doldurduktan sonra site doğrulaması yapabilecek ve akabinde sistem tarafından oluşturulacak olan karekodu sitelerinin ilgili kısmına yerleştirebileceklerdir. Bu sayede vatandaşlarımız e-ticaret işletmelerine ait internet adresi, ticaret unvanı ve MERSİS numarası gibi bilgilere kolaylıkla erişebilecek olup işletmelerimiz de "Hakkında" bölümünde kendilerine ilişkin bilgileri vatandaşlarımız ile paylaşabileceklerdir.

Diğer Haberler

 • 2019 Yılı E-Ticaret Verileri Açıklandı

  24.06.2020
 • Elektronik Ticaret Bilgi Platformu ve ETBİ...

  24.06.2020
 • E-Ticarette Güven Damgası Sayısı Artıyor

  20.06.2020
 • ETBİS Bildirimlerine İlişkin Önemli Duyuru...

  05.06.2020
 • "Elektronik Ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanı...

  02.06.2020
 • E-Ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanındayız Day...

  08.05.2020
 • E-ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanındayız

  25.04.2020